Tippek

Hamarosan elérkezik életetek várva várt nagy napja, az esküvőtök, ahol népes társaság előtt pecsételitek meg a szerelmeteket. Az esküvőn és az azt követő lakodalomban jelen lesz minden olyan ember – családtagok, barátok és ismerősök -, aki sokat jelent számotokra és akikkel megoszthatjátok ennek a boldog napnak a felejthetetlen pillanatait.

Hagyomány, hogy ezen a napon a jegyespár meglepi a násznépet egy- vagy többféle tánccal is, legyen az egy könnyed esküvői nyitótánc, romantikus meglepetéstánc, egy tüzes menyecsketánc, vagy menyasszonytánc.

Hagyományosan az esküvőn a bevezető táncot, minden esetben a vőlegény és menyasszony közös tánca (nyitótánc vagy menyecsketánc) kezdi, akik ezzel nyitják meg a táncteret a násznép előtt. Illem szerint ez a hitvesi tánc lehet egy romantikus angol keringő, klasszikus bécsi keringő vagy a latin hangulatot kedvelők számára egy érzéki rumba szokott lenni. Az est későbbi részén fiatal pár az esküvőjén még egy meglepetéstáncot is bemutathat a vendégeknek. A meglepetéstánc minden esetben egy gyorsabb, pörgősebb zenére bemutatott tánc szokott lenni, ami kiválóan fokozza az est hangulatát. Bemutatása után minden jelen lévő garantáltan táncra perdül. Ilyen táncok a rocky/jive, country, samba, cha cha cha vagy egy divatos zenékre összeállított mix.

  • Alaptánc: A leggyakoribb táncok alapjai az esti mulatságra.
  • Apa-lánya tánc: elsősorban amerikai hagyomány, de egyre több hazai lagzin is szerepet kap a menyasszony és édesapjának közös búcsúja.
  • Nyitótánc: Ezzel nyitod meg a táncmulatságot. A nyitó táncot a párok az esküvői vacsora után táncolják el, ezzel jelképesen megnyitva az esküvőt és lehetőséget adva ezzel a vendégek számára tánchoz. Kedvelt nyitótánc pl. a bécsi keringő, de manapság már elfogadott mindenféle táncstílus, sőt bármilyen vidám és ötletes, hangulatpezsdítő, akár vicces koreográfia is.
  • Meglepetés tánc: Meglepheted a násznépet egy vicces koreográfia összeállításával. Nyitótáncként, vagy külön produkcióként adhatod elő bármikor az este folyamán. Kedvenc zenéidre, egy vagy több tánccal. Meglepetéstáncot menyecske ruhában táncolják és mivel ilyenkor már a hangulat a tetőfokára hág, általában tüzes, játékos, latinosabb koreográfiát ad elő az ifjú Pár.
  • Menyasszonytánc: Az ara pontosan éjfélkor kezdődően még hófehér menyasszonyi ruhájában táncol a vendégekkel.
  • Menyecsketánc: A menyecsketánc éjfél után pár perccel kezdődik és az újasszony járja már átöltözve menyecskeruhába. A két tánc (menyasszony-, és menyecsketánc) közül az egyiket szokás csak megtartani, mivel a két táncnak a lényege ugyanaz.
  • Csoportos tánc: Akár a szüleitek, barátaitok, vagy a násznép csatlakozhat a tánctanuláshoz. Együtt tanulhattok táncolni, vagy közös produkciót, koreográfiát mutathattok be ami úgynevezett party táncokból áll (Madison, twist, kacsatánc, merengue stb). Egyszerű, ismétlődő, könnyen megtanulható mozdulatokból állnak, amit a többiek is könnyen le tudnak utánozni a lagziban.
  • Legidősebb pár tánca: Levezénylése és irányítása többnyire a ceremóniamester feladata. A dolog lényege tulajdonképpen, hogy táncolni kell és a tánc közben folyamatosan csökken a táncolók létszáma, a végére pedig csak a legidősebb pár marad. Kezdetnek megkérjük a társaságban lévő párokat, házastársakat hogy fáradjanak a táncparkettre, és elindul a zene. Elsőként megkérjük az ifjú párt, akik pár órája házasok hogy legyenek szívesek hagyják el a parkettet. Aztán szépen lassan az 1, 5, 10, 15, 20, … éve együtt élő párok is kilépnek a táncból. A végére csak a legidősebb pár marad. A legidősebb párt persze mindenki körbeállja és megtapsolja, ami nagyon meghitt és szép érzés. Jó hangulatot tud adni egy esküvőnek.